intro12

Dnia 10 czerwca w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica odbył się wspólny koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Słupsku z orkiestrą Polska Filharmonia Sinfonia Baltica.

Wykonanie utworów z towarzyszeniem zawodowej orkiestry to wielkie przeżycie dla każdego młodego muzyka. W ubiegły piątek zaszczytu tego dostąpiło sześcioro uczniów naszej szkoły.

Soliści wykonali kompozycje różnorodne pod względem stylistycznym dzielnie radząc sobie z wyzwaniem, jakim jest gra u boku orkiestry.

Koncert rozpoczął się żywiołową i wesołą kompozycją Xylophonia autorstwa Joe Greena. Partię solową na ksylofonie wykonała Alicja Michalak - uczennica klasy perkusji mgr. Wiesława Helinskiego. To pożegnalny koncert perkusistki, gdyż w tym roku kończy naszą szkołę. Swoją kreacją przeniosła słuchaczy w odległe lata złotej ery amerykańskiego radia - lat 20-tych XX wieku, kiedy to królowała muzyka swingowa.

Jako druga wystąpiła uczennica klasy IV, fletu mgr Agnieszki Bugajskiej - Karolina Laskowska. Młoda, utalentowana flecistka zagrała z towarzyszeniem orkiestry Balladę op. 288 Carla Reineke - niemieckiego kompozytora o skandynawskich korzeniach, który działał w II połowie XIX wieku. Zróżnicowana pod względem stylistycznym kompozycja pozwoliła Karolinie na zaprezentowanie wszechstronnych umiejętności - fragmenty cechujące się szeroką liryczną frazą kontrastowały z epizodami lekkimi, niemalże elficznymi w swym charakterze.

Pierwszą część wieczoru zakończyła kreacja Anny Domskiej - skrzypaczki z klasy mgr Anny Rajskiej. Usłyszeliśmy w jej wykonaniu pierwszą część Koncertu Skrzypcowego h-moll Camille'a Saint-Seansa. Ania świetnie sprostała wyzwaniu, co nie było łatwe, gdyż o wymaganiach jakie stawia ten utwór wykonawcy może świadczyć fakt, że dedykowany był największej gwieździe XIX-wiecznej wiolinistyki, jakim był Pablo Sarasate.

Drugą część koncertu rozpoczęła Magdalena Dzikoń - uczennica klasy VI PSM 2-go stopnia, fortepianu mgr Barbary Sąsiadek. Wykonana przez nią pierwsza część Koncertu fortepianowego d-moll, op.40 nr 2 Felixa Mendelssohna jest dla pianistów sporym wyzwaniem - zarówno pod względem technicznym, jak i muzycznym. Wyzwaniu temu Magda sprostała wspaniale elektryzując swą kreacją publiczność filharmonii.

Maja Klinowska z klasy VI fortepianu mgr Lucyny Jackowskiej - Brzóski przeniosła nas w odległe czasy muzycznego baroku. Czwarty koncert klawesynowy A-dur Jana Sebastiana Bacha to utwór wymagający od wykonawcy żelaznej dyscypliny i dużej koncentracji. Maja poradziła sobie świetnie z tym trudnym zadaniem brawurowo wykonując partię solową.

Ostatnim wykonawcą koncertu był Ludwik Wiśniewski - uczeń klasy V, fortepianu mgr Barbary Sąsiadek. Finałowa tarantella z III części Koncertu fortepianowego g-moll op. 22 Saint-Saënsa zabrzmiała w jego wykonaniu lekko i wirtuozowsko. Kreacja Ludwika stanowiła wspaniałe zwieńczenie tego wspaniałego koncertu.

Wszystkim wykonawcom towarzyszyła Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Szymona Morusa.

Koncert prowadzili nauczyciele PSM w Słupsku - Alicja Kudrycka i Bartosz Wiśniewski.

Bardzo serdecznie dziękujemy Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica za organizację koncertu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionych nam przez słupską filharmonię.