Wieczornym koncertem w sali słupskiej filharmonii zakończył się projekt Od Marii Szymanowskiej do Marii Dziewulskiej. Kobieca historia muzyki klasycznej XIX i XX wieku.
Wydarzenie to, mimo zimowej aury panującej na ulicach miasta Słupska, przebiegło w ciepłej atmosferze przy pięknej muzyce wykonywanej z przejęciem przez uczniów naszej szkoły. Było radośnie, przyjemnie, czasem wzniośle.
Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Marii Szymanowskiej, Ludmiły Jeske – Choińskiej, Tekli Bądarzewskiej, Janiny Garści i Grażyny Bacewicz. W wydarzeniu prezentowane były efekty pracy uczniów i pedagogów naszej szkoły zaangażowanych w projekt. Muzyka polskich kompozytorek w wersji oryginalnej, lub w opracowaniu na różne składy instrumentalne i wokalno - instrumentalne brzmiała w murach sali koncertowej, dając słuchaczom możliwość obcowania z twórczością niezmiernie rzadko wykonywaną.
Nasi młodzi adepci sztuki muzycznej bardzo przejęli się wagą całego przedsięwzięcia, co wzbudziło w nich wielką mobilizację. Po długim okresie nauki w trybie pracy zdalnej oraz mimo pandemicznych utrudnień, które z pewnością wypływały na efektywność pracy nad repertuarem, wreszcie nadarzyła się okazja by zagrać na żywo przed życzliwą, ale też bardzo wymagającą publicznością. Z tej próby wyszli zwycięsko, gdyż słuchacze ich występy ocenili wysoko reagując gromkimi owacjami, które rozbrzmiewały po każdym z wykonań. Pomiędzy występami publiczność zapoznawana była w krótkich prelekcjach słownych z sylwetkami kompozytorek oraz cechami stylistycznymi prezentowanych utworów.
Koncert zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych oraz muzycy i przedstawiciele słupskiego świata kultury i edukacji: prezydent Miasta Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Rakowska, Halina Chmielecka ze Słupskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, Pani Danuta Sroka - starszy kustosz MBP oraz Państwo Regina i Leszek Kułakowscy.
Poza muzyką podczas wydarzenia prezentowaliśmy działania podjęte w ramach projektu przez pracowników szkoły i uczniów. W górnym holu filharmonii odbyła się wystawa ukazująca w ciekawej, artystycznej formie wszystkie podejmowane aktywności. Można było przeczytać informacje o wykładach eksperckich, warsztatach, lekcjach mistrzowskich, sesji nagraniowej oraz obejrzeć zdjęcia będące dokumentacją tych działań. Zaprezentowane też były archiwalne wydawnictwa nutowe z muzyką polskich kompozytorek oraz plakaty informacyjne na temat ich życia i twórczości. Silnym i wyjątkowo efektownym punktem galerii była ekspozycja elementów strojów kobiecych z XIX i XX wieku przygotowana przez Adę Treder – uczennicę klasy dyplomowej.
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej pracy i mamy nadzieję, że jej efekty będą obecne długo w świadomości wszystkich uczestników projektu.
Niech trwa pamięć o polskich kompozytorkach!
Osoby zaangażowane w przygotowanie koncertu:
Wykonawcy:
Julia Stolc z klasy fletu Bartosza Morusa
Zofia Andrzejewska z klasy fortepianu Ewy Rogulskiej
Weronika Nycz i Dina Pokotyliuk z klasy śpiewu Mai Pobłockiej
Marieke Meiborg i Aniela Markowska z klasy fortepianu Barbary Sąsiadek
Franciszek Weisbrot z klasy fortepianu Przemysława Sysojew - Osińskiego
Karolina Laskowska z klasy fletu Agnieszki Bugajskiej
Róża Ginter i Alicja Kędzierska z klasy fletu Iwony Brosz
Michalina Bożek i Jagoda Kosicka z klasy skrzypiec Piotra Macha
Michał Jastrzębski z klasy klarnetu Jarosława Nyca
Sofiia Ruda, Maja Kramarczyk i Wiktoria Kołrzan z klasy skrzypiec Agnieszki Rajskiej
Antoni Weisbrot i Karol Sochaczewski z klasy perkusji Wiesława Helinskiego
Zofia Kiżewska z klasy klarnetu Grzegorza Karasia
Mateusz Lis z klasy fortepianu Gabrieli Picz
Maja Owarzany i Katarzyna Swędrowska z klasy skrzypiec Beaty Sąsiadek
Maja Janus z klasy skrzypiec Piotra Pastuszyńskiego
Wiktoria Zapadka z klasy wiolonczeli Jarosława Madejskiego
Akompaniatorzy:
Medea Berianidze, Przemysław Sysojew – Osiński, Gabriela Picz, Lucyna Jackowska-Brzóska, Barbara Sąsiadek, Tomasz Szymczewski, Barbara Żydzianowska
Prowadzenie koncertu:
Bartosz Wiśniewski
Organizacja koncertu:
Mateusz Marecki, Bartosz Wiśniewski
Przygotowanie wystawy podsumowującej projekt:
Katarzyna Wiśniewska
Ada Treder
Zdjęcia:
Krzysztof Piotrowski (GP24)
.Do pobrania: Program koncertu