266279718 4540285006027456 7598560556637545079 n

Wieczornym koncertem w sali słupskiej filharmonii zakończył się projekt Od Marii Szymanowskiej do Marii Dziewulskiej. Kobieca historia muzyki klasycznej XIX i XX wieku.

Wydarzenie to, mimo zimowej aury panującej na ulicach miasta Słupska, przebiegło w ciepłej atmosferze przy pięknej muzyce wykonywanej z przejęciem przez uczniów naszej szkoły. Było radośnie, przyjemnie, czasem wzniośle.

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Marii Szymanowskiej, Ludmiły Jeske – Choińskiej, Tekli Bądarzewskiej, Janiny Garści i Grażyny Bacewicz. W wydarzeniu prezentowane były efekty pracy uczniów i pedagogów naszej szkoły zaangażowanych w projekt. Muzyka polskich kompozytorek w wersji oryginalnej, lub w opracowaniu na różne składy instrumentalne i wokalno - instrumentalne brzmiała w murach sali koncertowej, dając słuchaczom możliwość obcowania z twórczością niezmiernie rzadko wykonywaną.

Nasi młodzi adepci sztuki muzycznej bardzo przejęli się wagą całego przedsięwzięcia, co wzbudziło w nich wielką mobilizację. Po długim okresie nauki w trybie pracy zdalnej oraz mimo pandemicznych utrudnień, które z pewnością wypływały na efektywność pracy nad repertuarem, wreszcie nadarzyła się okazja by zagrać na żywo przed życzliwą, ale też bardzo wymagającą publicznością. Z tej próby wyszli zwycięsko, gdyż słuchacze ich występy ocenili wysoko reagując gromkimi owacjami, które rozbrzmiewały po każdym z wykonań. Pomiędzy występami publiczność zapoznawana była w krótkich prelekcjach słownych z sylwetkami kompozytorek oraz cechami stylistycznymi prezentowanych utworów.

Koncert zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz lokalnych oraz muzycy i przedstawiciele słupskiego świata kultury i edukacji: prezydent Miasta Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Danuta Rakowska, Halina Chmielecka ze Słupskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego, Pani Danuta Sroka - starszy kustosz MBP oraz Państwo Regina i Leszek Kułakowscy.

Poza muzyką podczas wydarzenia prezentowaliśmy działania podjęte w ramach projektu przez pracowników szkoły i uczniów. W górnym holu filharmonii odbyła się wystawa ukazująca w ciekawej, artystycznej formie wszystkie podejmowane aktywności. Można było przeczytać informacje o wykładach eksperckich, warsztatach, lekcjach mistrzowskich, sesji nagraniowej oraz obejrzeć zdjęcia będące dokumentacją tych działań. Zaprezentowane też były archiwalne wydawnictwa nutowe z muzyką polskich kompozytorek oraz plakaty informacyjne na temat ich życia i twórczości. Silnym i wyjątkowo efektownym punktem galerii była ekspozycja elementów strojów kobiecych z XIX i XX wieku przygotowana przez Adę Treder – uczennicę klasy dyplomowej.

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszej pracy i mamy nadzieję, że jej efekty będą obecne długo w świadomości wszystkich uczestników projektu.

Niech trwa pamięć o polskich kompozytorkach!

 

Osoby zaangażowane w przygotowanie koncertu:

Wykonawcy:

Julia Stolc z klasy fletu Bartosza Morusa
Zofia Andrzejewska z klasy fortepianu Ewy Rogulskiej
Weronika NyczDina Pokotyliuk z klasy śpiewu Mai Pobłockiej
Marieke MeiborgAniela Markowska z klasy fortepianu Barbary Sąsiadek
Franciszek Weisbrot z klasy fortepianu Przemysława Sysojew - Osińskiego
Karolina Laskowska z klasy fletu Agnieszki Bugajskiej
Róża GinterAlicja Kędzierska z klasy fletu Iwony Brosz
Michalina BożekJagoda Kosicka z klasy skrzypiec Piotra Macha
Michał Jastrzębski z klasy klarnetu Jarosława Nyca
Sofiia Ruda, Maja KramarczykWiktoria Kołrzan z klasy skrzypiec Agnieszki Rajskiej
Antoni WeisbrotKarol Sochaczewski z klasy perkusji Wiesława Helinskiego
Zofia Kiżewska z klasy klarnetu Grzegorza Karasia
Mateusz Lis z klasy fortepianu Gabrieli Picz
Maja OwarzanyKatarzyna Swędrowska z klasy skrzypiec Beaty Sąsiadek
Maja Janus z klasy skrzypiec Piotra Pastuszyńskiego
Wiktoria Zapadka z klasy wiolonczeli Jarosława Madejskiego

Akompaniatorzy:

Medea Berianidze, Przemysław Sysojew – Osiński, Gabriela Picz, Lucyna Jackowska-Brzóska, Barbara Sąsiadek, Tomasz Szymczewski, Barbara Żydzianowska

Prowadzenie koncertu:

Bartosz Wiśniewski

Organizacja koncertu:

Mateusz Marecki, Bartosz Wiśniewski

Przygotowanie wystawy podsumowującej projekt:

Katarzyna Wiśniewska
Ada Treder

 

Zdjęcia:

Krzysztof Piotrowski (GP24)

 

.Do pobrania: Program koncertu

logo z podpisem