20190425 174836

 

W dniu 25 kwietnia 2019 w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej I i II st. w Krakowie odbył się Ogólnopolski Konkurs "20 Spojrzeń na Stanisława Moniuszkę". Wydarzenie zorganizowane przez krakowską szkołę w tym roku objęte zostało partonatami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Państwowego Wydawnictwa Muzycznego oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.


Miło nam zawiadomić, że uczennica kl. V PSM II st. w Słupsku - Julia Kalinowska - zdobyła w tym prestiżowym konkursie wyróżnienie!


Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy (łącznie 45 uczniów szkół muzycznych z całej Polski, z 11 województw) rozwiązywali test badający szczegółowo wiedzę na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Przygotowana w ciekawej formie karta pracy zawierała pytania i zadania testowe obejmujące zakresem życiorys kompozytora, historię rodu Moniuszków, okoliczności związane z powstaniem poszczególnych kompozycji oraz wiedzę na temat recepcji twórczości i okoliczności wykonań dzieł autora Halki. Poza tym w części słuchowej testu zaprezentowano piętnaście fragmentów utworów Moniuszki przeznaczonych do rozpoznania.


Po burzliwych naradach jury konkursowe wyłoniło 7 uczestników drugiego etapu – wśród nich znalazła się również nasza uczennica Julia Kalinowska. Ta część konkursu miała formę turnieju otwartego (odbyła się z udziałem publiczności). Finaliści odpowiadali publicznie na pytania zadawane przez jurorów. Dotyczyły one nie tylko szczegółów życiorysu kompozytora, ale także wnikliwie badały wiedzę uczestników na temat charakterystyki twórczości Moniuszki. Były też zadania słuchowe, w których utwory Moniuszki prezentowano w zmienionych wersjach (aranżacjach). Niektóre z pytań wymagały refleksu, gdyż odpowiedzi odbywały się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.


W konkursie wzięły udział dwie uczennice z naszej szkoły – Julia Kalinowska, która została laureatką zdobywając wyróżnienie za zajęcie 5-go miejsca oraz Maja Kalinowska, która ostatecznie zajęła 10 miejsce. Biorąc pod uwagę rangę, ilość uczestników i poziom merytoryczny konkursu należy uznać to za wielki sukces naszej szkoły.


Uczennicom – Julii Kalinowskiej i Mai Kalinowskiej serdecznie gratulujemy. Dziękujemy też rodzicom uczennic za wsparcie i pomoc w przygotowaniu uczestniczek do wyjazdu. Nauczycielem odpowiedzialnym za przygotowanie uczennic do konkursu oraz opiekunem podczas wyjazdu był mgr. Bartosz Wiśniewski.

Skład jury konkursowego:
prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Dyrektor ASM w Krakowie) – przewodniczący
prof. dr hab. Stanisław Krawczyński (Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie)
prof. dr hab. Marta Kierska-Witczak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)
prof. dr hab. Aleksandra Paszek-Trefon (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)

Więcej o konkursie dowiesz się na stronie Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie

FreshJoomlaTemplates.com
Saturday the 17th.